مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت دانش


در حال بارگذاری
۱۲ شهریور ۱۳۹۹
word
164کیلوبایت
34صفحه
۹,۹۰۰ تومان
خرید

مبانی نظری و پیشینه تحقیق برای فصل دوم با عنوان مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت دانش آماده دانلود است. تعداد صفحات ۳۴ صفحه و با فرمت word می باشد، در ادامه فهرست مطالب بعلاوه بخشی از متن فایل تقدیم شده است.

۲-۲- مدیریت دانش… ۲۲

۲-۲-۱- مفهوم دانش… ۲۲

۲-۲-۲- مفهوم مدیریت دانش… ۲۳

۲-۲-۳- اهمیت به‌کارگیری مدیریت دانش… ۲۴

۲-۲-۴- تلاش‌های سازمانی برای مدیریت دانش… ۲۴

۲-۲-۵- فرآیندهای اصلی مدیریت دانش… ۲۶

۲-۲-۶- مهارت مدیریت دانش… ۲۷

۲-۲-۷- توانمند سازی مدیریت دانش… ۲۹

۲-۲-۸- نوآوری و کارآفرینی در پرتو مدیریت دانش… ۳۱

۲-۲-۹- عوامل موفقیت مدیریت دانش… ۳۲

۲-۲-۱۰- رابطه متقابل مدیریت دانش و سرمایه فکری                                                                              ۳۴

۲-۴- پیشینه پژوهش… ۴۷

۲-۴-۱- پیشینه داخلی.. ۴۷

۲-۴-۲- پیشینه خارجی.. ۵۰

۲-۲-۱- مفهوم دانش

در جامعه فرا صنعتی امروز، دانش به یک منبع کلیدی تبدیل گردیده است. با وجود این، سازمان­ها در پرورش و اداره دانش با چالش­های بی‌شماری مواجه هستند. در عصر حاضر که عصر دانایی نامیده می­شود، سازمان­ها شاهد محیط‌هایی هستند که روز به روز پویاتر و چالش برانگیزتر می­شوند. تغییر و تحول جزء جدایی ناپذیر دنیای امروزی است، به عبارت دیگر تنها جزء ثابت تغییر است. علیرغم اهمیت دانش، عدم درک تفاوت بارز و فاحشی که بین داده و اطلاعات وجود دارد، باعث شده سرمایه‌گذاری‌های انجام شده بر روی تکنولوژی اطلاعات نتایج و منافع اقتصادی اندک و ضعیفی را برای سازمان‌ها در پی داشته باشد.گام بعدی حرکت از دانش به سمت خرد است، در واقع از درک دانش خرد حاصل می‌شود و چنانچه افراد خرد خویش را به کار ببندند، مهارت  به دست می­آید و هنگامی‌که مهارت خود را با دیگر مهارت­ها تلفیق می­کنند، تخصص حاصل می­شود و سرانجام زمانی که بر تخصص خود تسلط پیدا کردند، خبرگی می‌یابند.که در (شکل ۲-۳) فرآیند نشان داده شده است.

۲-۲-۲- مفهوم مدیریت دانش

مدیریت دانش نشان دهنده فعالیت­ها و فرایندهای سازمان است که توسط بهبود بخشیدن به اثربخشی و کارایی منابع دانشی و باهدف رهاسازی پتانسیل فکری سازمان هدایت می­شود. اهمیت مدیریت دانش برای سازمان­ها واضح است و مشارکت آن به‌سوی ارائه خدمات و تولید، بدین ترتیب که بهبوددهنده عملکرد سازمانی است کلید رقابت‌پذیری سازمان است(سکیب و همکاران، ۲۰۱۷). مدیریت دانش به سازمان­ها اجازه می­دهد به صورتی اثربخش برنامه­ریزی، خلق و سازماندهی کنند و با استفاده از منابع دانش کارکنان به برانگیختن آن­ها بپردازند

مدیریت دانش، فرایند نظام‌مند منسجمی است که ترکیب مناسبی از فناوری­های اطلاعاتی و تعامل انسانی را به کار می­گیرد تا سرمایه­های اطلاعاتی سازمان را شناسایی، مدیریت و تسهیم کند. این دارایی­ها شامل پایگاه­های اطلاعاتی، اسناد، سیاست­ها و رویه­ها می­شود. علاوه بر این هم دانش آشکار و هم دانش ضمنی کارکنان را در برمی‌گیرد و از روش­های متنوع و گسترده برای تصرف، ذخیره‌سازی و تسهیم دانش در داخل یک سازمان استفاده می­کند(حقی و همکاران، ۱۳۹۳).

مدیریت دانش، به معنای خلق، کسب، ذخیره‌سازی، انتشار، به اشتراک گذاری، و بالاخره به‌کارگیری دانش است. یک سازمان باید دانش موردنیاز خود را شناسایی، کسب و ذخیره‌سازی کند تا بتواند آن را در موارد موردنیاز به کار گیرد.

در صورت بروز مشکل در دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت دانش به آراداک اطلاع دهید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • فایل دانلود شده با فرمت zip می باشد. برای دریافت فایل (ها) اصلی خریداری شده می‌بایست فایل zip را از حالت فشرده خارج نمایید. برای راهنمایی بیشتر اینجا کلیک کنید.